New 2026 Coachmen RV Catalina Legacy Edition 343BHTS - DEN Travel Trailer
INCREDIBLE BUNKHOUSE FOR FAMILIES
Coachmen Catalina Legacy Edition travel trailer 343BHTS - DEN highlights:
- Rear Den/Bedroom: Features a tri-fold hide-a-bed sofa slide, a workstation, and a wardrobe, providing a multi-purpose space.
- Capacity: Sleeps up to 7 people.
- Kitchen & Living: Offers an L-shaped kitchen counter, a 10.7 cu. ft. 12V refrigerator, and a slide-out booth dinette.
- Private Bedroom: Front bedroom with a large closet, plus prep for a washer/dryer.
- Slideouts: Triple slides ensure maximum floor space.
- Exterior: Includes a full-size camp kitchen, electric awning with LED strip, and panoramic 10 ft. slideout windows.
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# 343BHTDEN-SAMPLE
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 1252 lbs |
| GVWR | 10800 lbs |
| Dry Weight | 8620 lbs |
| Cargo Capacity | 2180 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | GE Stainless 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 21' Electric w/Multicolor LED Strip & Remote |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


