New 2026 Coachmen RV Catalina Summit Series 8 271DBS Travel Trailer
Power Stabilizer Jacks, Power Tongue Jack, 50 AMP Service, Outside Camp Kitchen.
Coachmen Catalina Summit Series 8 travel trailer 271DBS highlights:
- Front Private Bedroom
- 21' Power Awning
- Sofa with Cupholders
- U-Shaped Dinette
- Pass-Through Storage
Layout & Living
-
Front private queen bedroom
-
Double bunk beds in rear for kids or guests
-
U-shaped dinette that converts to a bed
-
Large slide-out in living area
-
Walk-through bathroom with tub/shower
-
Sleeps up to about 8 people
Kitchen
-
GE 3-burner cooktop
-
Microwave
-
10.7-cu-ft 12V refrigerator
-
Farm-style deep sink with high-rise faucet
-
Pantry and cabinet storage
Exterior Features
-
21-ft power awning with LED lighting
-
Exterior camp kitchen option
-
Premium JBL outdoor speakers
-
Solar prep and rear camera prep
-
Pass-through storage and stabilizer jacks
Comfort & Systems
-
13,500 BTU ducted A/C with heat pump
-
35,000 BTU furnace
-
GE tankless on-demand water heater
-
81-inch interior height and LED lighting
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
You Save: $7,611
Sale Price: $29,993
Stock# 104584
Interior Color: DRIFTWOOD
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | DRIFTWOOD |
| Hitch Weight | 862 lbs |
| GVWR | 9962 lbs |
| Dry Weight | 6299 lbs |
| Cargo Capacity | 3663 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V GE Stainless |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 21' Electric w/Multicolor LED Light Strip & Remote |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2CASB9TU047351 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


