New 2026 Coachmen RV Freedom Express 245RKS Travel Trailer
50 Amp Service, 2 A/C's, Power Tongue Jack, Griddle, Solid Steps, Solar, Theater Seats.
Coachmen Freedom Express Ultra Lite travel trailer 245RKS highlights:
The 2026 Coachmen Freedom Express Ultra-Lite 245RKS is a rear-kitchen travel trailer designed for couples or small families who want a lighter towable with a more residential layout.
Interior
- Rear kitchen layout with expanded counter space
- Large slide-out with theater seating and booth dinette
- Front private queen bedroom
- Walk-through bathroom
- Smart TV
- Bluetooth interior/exterior speakers
- Hidden-hinge cabinetry
- Blackout roller shades
- Carpetless vinyl flooring
- Central vacuum system
- Kitchen backsplash
- Stainless steel sink with pull-down faucet
- 10 cu. ft. 12V refrigerator
- 3-burner gas cooktop + microwave
Exterior & Construction
- Azdel composite walls (inside and outside)
- Aluminum “Alumicage” framing
- Gel-coated fiberglass front cap
- Heated and enclosed underbelly
- Full walk-on roof
- Dicor Tufflex PVC roof membrane
- MORryde solid entry steps
- Magnetic slam-latch storage doors
- Pass-through storage
- Exterior griddle hookup and LP quick-connect
- Spray port exterior shower
- Front rock guard
- Backup camera prep
- Power tongue jack
- TPMS (tire pressure monitoring system)
Solar / Off-Grid
- 200W solar panel ready package
- 30-amp solar controller
- Battery disconnect
- Inverter prep (3000W)
Climate & Utilities
- GE 15,000 BTU roof A/C
- Ducted furnace and A/C
- Suburban 42,000 BTU tankless water heater
- Black tank flush
- Winterize-ready kit
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $11,474
Sale Price: $34,977
Stock# 107442
Interior Color: ASH
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | ASH |
| Hitch Weight | 614 lbs |
| GVWR | 7500 lbs |
| Dry Weight | 5980 lbs |
| Cargo Capacity | 1520 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 40" Smart TV |
| Awning Info | Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT2FEPB9TW031243 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


