New 2026 Coachmen RV Freelander 31MB Ford Motor Home Class C
Enjoy spacious comfort and smooth travel with the Coachmen Freelander 31MB, featuring a queen bed in a private rear bedroom and a lift TV for hidden entertainment when not in use.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $46,201
Sale Price: $129,995
Stock# 109739
Chassis: Ford E-450
Exterior Color: KINGSTON FBP
Interior Color: ARCADIA
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Interior Color | ARCADIA |
| Exterior Color | KINGSTON FBP |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 1320 |
| Chassis | Ford E-450 |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 223 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Double Door |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 68 lbs. |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | Coach 40" Smart TV |
| Awning Info | 21' Power with LED Light Strip |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 1FDXE4FN1SDD42459 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


