New 2026 Coachmen RV Mirada 29FW Motor Home Class A
Experience the new 2026 Coachmen Mirada 29FW—full-wall slide, king bed, outdoor kitchen, Smart TVs, solar power, and spacious luxury perfect for families or first-time RVers seeking adventure-ready comfort!
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
You Save: $75,544
Sale Price: $149,995
Stock# 110181
Chassis: Ford F53
Exterior Color: NIGHT MOVES
Interior Color: CHAMPAGNE
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| Interior Color | CHAMPAGNE |
| Exterior Color | NIGHT MOVES |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 46 gals |
| Black Water Capacity | 46 gals |
| Tire Size | 19.5" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford F53 |
| Horsepower | 350 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 190 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 38" x 24" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 7000 lbs |
| Axle Weight Rear | 12000 lbs |
| LP Tank Capacity | 84 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| TV Info | LR 40" Smart TV, BR 32" LED TV, Ext LED TV |
| Awning Info | 20' Power |
| Gross Combined Weight | 23000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1F65F5DN7R0A00567 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


