New 2026 Coachmen RV Northern Spirit Ultra Lite 2975RL Travel Trailer
LOADED WITH OPTIONS !!
Coachmen Northern Spirit Ultra Lite travel trailer 2975RL highlights:
- Kitchen Island
- Theater Seat
- Front Private Bedroom
- Exterior Pass-Through Storage
- Queen Bed
- Interior Desk with Outside TV
- 2 A/C
Escape to a world of adventure and relaxation with this incredible travel trailer! The rear living area is a dynamic hub of entertainment, featuring a versatile tri-fold sofa and a premium theater seat that lets you immerse yourself in your favorite shows or movies. The cutting-edge entertainment center provides endless hours of fun. Equipped with top-of-the-line appliances, including a spacious refrigerator, three-burner range, and microwave, the kitchen is a culinary haven. The functional kitchen island provides additional counter space, while the generous walk-in pantry and ample overhead cabinets keep your kitchen essentials organized and within easy reach. The front bedroom is a serene sanctuary, featuring a comfortable queen bed with plenty of storage under it and spacious wardrobes on each side of the bed, ideal for keeping your favorite outfits organized and free of dirt.
With any Northern Spirit Ultra Lite travel trailer by Coachmen, the "Twice Cool" dual ducted air conditioning system, motion activated floor lights, and the motion activated pass-through storage light plus fishing pole storage, will make your camping experience simplified. The heated and enclosed underbelly provides protection on the road, the 200W solar panel with 30 amp controller provides off-grid camping, and the power tongue jack makes setup easier. Each is built with a front cap with LED strip lights, a laminated, aluminum framed floor, rear wall, and sidewalls, plus a fully walkable roof with seamless Tufflex PVC covering. Make your decision today, and camp with everything in its place!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $27,409
Sale Price: $43,995
Stock# 50092
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 11 in |
| Hitch Weight | 900 lbs |
| GVWR | 9700 lbs |
| Dry Weight | 7696 lbs |
| Cargo Capacity | 2104 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless On Demand |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | Smart TV |
| Awning Info | Power w/LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 5ZT2SBVB4TS050092 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


