New 2026 Coachmen RV Pixel P 1.8RBLi Motor Home Class B
Coachmen RV Pixel Class B gas motorhome P 1.8RBLi highlights:
- Rear Wet Bath
- Swivel Captain's Seats
- Convection/Air Fryer Microwave
- Wardrobe
This compact coach will be perfect for trips both near and far. Once you park for the day, you can make lunch with the convenient galley kitchen, then freshen up in the rear wet bath with a flip-up bath sink. There is also a bath wardrobe plus a second wardrobe beside the sofa/bed so everything has its place. You can use the swivel table while on the sofa or the front captain's seats, and the overhead cabinets in this coach will be perfect for extra belongings!
With any Pixel Class B gas motorhome by Coachmen RV, you will enjoy user friendly features, a stylish interior, and durable construction materials! The front and rear Sumo springs will help provide a smooth drive, and there is Rockwool R15 insulation plus a hush matt sound deadener to help reduce noise. An RVQG 2800i 2.8kW gas quiet generator and dual 115AH AGM batteries will keep you going, and you can choose the optional Li Lithium Battery System if you're needing more power. Inside, there is a large square sink, LED light strips throughout, solid hardwood cabinets, and a heated shower to name a few comforts.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $46,257
Sale Price: $120,011
Stock# 17951
Chassis: Ram ProMaster 3500 High Roof
Exterior Color: Ingot Silver
Interior Color: Cashmere
| Sleeps | 2 |
| Length | 17 ft 9 in |
| Ext Width | 6 ft 8 in |
| Ext Height | 9 ft 7 in |
| Interior Color | Cashmere |
| Exterior Color | Ingot Silver |
| GVWR | 8900 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 26 gals |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 1096 |
| Engine | 3.6L Pentastar VS |
| Chassis | Ram ProMaster 3500 High Roof |
| Horsepower | 280 hp |
| Fuel Capacity | 24 gals |
| Wheelbase | 136 in |
| Torque | 260 ft-lb |
| Refrigerator Type | Refrigerator with Pull Out Freezer Drawer |
| Refrigerator Size | 7.3 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4629 lbs |
| Axle Weight Rear | 5291 lbs |
| Water Heater Type | Truma |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 9' |
| Gross Combined Weight | 12000 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 3C6LRVCG8TE186723 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


