New 2026 CrossRoads RV Sunset Trail 285CK Travel Trailer
CrossRoads Sunset Trail travel trailer 285CK highlights:
- Dual Opposing Slides
- King Bed
- Rear Kitchen
- XL Booth Dinette
- Outside Kitchen
- Kitchen Island
What could be more comfortable than a king bed, dual opposing slides for added space, plus an exterior camp kitchen? You will get all that and more when you choose this spacious travel trailer. The chef of the family will love the kitchen island for added space to cook and clean up, and there is plenty of rear counter space to set out fresh fruits and veggies. The tri-fold sofa sits directly across from the fireplace for a cozy evening indoors, and if you're not needing the extra sleeping space you can choose the optional theater seating in place of the tri-fold sofa. You will truly feel at home in the front private bedroom that includes a king bed, and triple wardrobes.
With any Sunset Trailer travel trailer by CrossRoads RV, you will enjoy comfort at every turn! The 5-sided aluminum structure, enclosed and heated underbelly, and a one-piece seamless Super Flex roof provide a durable RV made to last. There is also an exterior convenience center, magnetic slam latch doors, EZ lube axles and a Keyed-A-Like lock system outside. Head inside to find solid surface countertops, hardwood cabinet doors, residential wood window trim and a stainless-steel farmhouse sink for added comfort.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $23,013
Sale Price: $45,972
Stock# 26-50228
Exterior Color: WHITE
Interior Color: DESERT
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 7 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Interior Color | DESERT |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 870 lbs |
| Dry Weight | 6965 lbs |
| Cargo Capacity | 2565 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | King |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 20' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDTSSN2XTZ350228 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


