New 2026 CrossRoads RV Zinger 390DB Travel Trailer
TWO FULL BEDROOM / TWO FULL BATHROOM / TRIPLE ENTRY DOOR / SOLAR PANEL SYSTEM / 3 AC!!!
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2026 ZINGER 390DB
- Zinger 390DB - Travel Trailer
- Decor - Zinger - Desert
- Zinger Convenience Package
- Slideout Awning Discount
- Power Awning with LED Lighting
- Solar Panel System
- Power Tongue Jack
- 50 AMP Service w/ 2nd A/C Prep
- 50" LED TV
- Exterior Shower
- Slideout Awning
- Spare Tire Kit
- Refrigerator - 12V - 10 cf
- Triple A/C Package
- RVIA Seal - Go Camping
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $29,677
Sale Price: $46,995
Stock# 38462
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 42 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 1244 lbs |
| Dry Weight | 10620 lbs |
| Cargo Capacity | 2580 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 126 gals |
| Black Water Capacity | 84 gals |
| Available Beds | King, RV Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| TV Info | LR 50" TV |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 370441 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


