New 2026 Dutchmen RV Astoria 3553MBP Fifth Wheel
AUTO LEVELING / MID BUNKS WITH LOFT / DUAL A/C / FOUR SLIDE OUTS / SOLAR PACKAGE / KIND BED / 2 TV!!
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2026 ASTORIA 3553MBP
- DÉCOR – ASTORIA – SHALE
- EXTERIOR DÉCOR – ASTORIA – WHITE
- PREMIUM PACKAGE
- ALL WEATHER THERMAL PACKAGE
- SLIDEOUT AWNING DISCOUNT
- LED TV
- THEATER SEATING
- PAINTED FRONT CAP
- SOLAR PANEL SYSTEM
- 2ND 13.5K A/C
- FIREPLACE
- WASHER/DRYER PREP
- BEDROOM TV
- AUTOMATIC LEVELING SYSTEM
- SECURE STANCE STEP
- SOLID SURFACE COUNTERTOPS
- 50 AMP SERVICE W/ 2ND A/C PREP
- 15K A/C
- REFRIGERATOR – 12V – 16 CF
- SLIDEOUT AWNING
- RIVA SEAL – GO CAMPING
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $39,093
Sale Price: $69,995
Stock# 38115
Interior Color: Bayport, Lexington
| Sleeps | 7 |
| Slides | 4 |
| Length | 39 ft 11 in |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Interior Color | Bayport, Lexington |
| Hitch Weight | 1954 lbs |
| Dry Weight | 11886 lbs |
| Cargo Capacity | 2114 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| TV Info | LR HD LED TV, LR HD LED TV |
| Awning Info | 11' and 15' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 915217 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


