New 2026 Dutchmen RV Colorado 17BHC Travel Trailer
Bunk Beds, Rear Corner Toilet and Showe,r Queen Bed, Booth Dinette & Single Axle $133 per mo. (price $16369, plus tt&l, OAC, 20% down, 7.74% APR, 180 months)
This Dutchmen Colorado travel trailer 17BHC highlights:
- Bunk Beds
- Rear Corner Toilet and Shower
- Queen Bed
- Booth Dinette
- Single Axle
A perfect trailer for your family of three to five featuring a set of bunk beds for the kids or guests, a queen bed up front for you, and the booth dinette can be converted to sleep one or two more depending on size. This unit is cozy and convenient providing you just what you need to enjoy a little adventure away from home. For meals, there is a cooktop and sink, plus a refrigerator for your perishables. You will all appreciate the convenience of having your own private bath so that you don't need to use the campground facilities at night. You will also enjoy spending time outside with an 8' awning to provide even more living space outdoors!
With any lightweight Colorado travel trailer by Dutchmen, you will enjoy plenty of interior space, quality construction, and conveniences to make each trip enjoyable. There are full bath and kitchen amenities to make life at the campground easier than ever, plus you'll find cozy seating spaces and comfortable sleeping arrangements to fit your needs. There are also plenty of storage spaces for your personal belongings, camp gear, food and more!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $5,497
Sale Price: $16,663
Stock# B50027
Interior Color: STONE
| Sleeps | 5 |
| Length | 21 ft 7 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Interior Color | STONE |
| Hitch Weight | 399 lbs |
| Dry Weight | 3037 lbs |
| Cargo Capacity | 953 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Number of Awnings | 1 |
| Awning Info | 8' |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDTC0G14T8950027 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


