New 2026 Dutchmen RV Kodiak 226MLSL Travel Trailer
FREE YEARLY INSPECTION FOR LIFE ON ALL OUR NEW MODELS!!!
Dutchmen Kodiak travel trailer 226MLSL highlights:
- Front Private Bedroom
- Pass-Through Storage
- Booth Dinette
This is a cozy and comfortable 26' camper that has a light hitch weight of 510lbs for all the half-ton truck users. Front privacy bedroom, Dinette, and theater seating. Has a 3 burner cooktop, 10 cu. ft 12v Fridge. 18' powered awning for the hot summer camping days. This unit has on demand water heating. Perfect for 2-4 people to go camping in!!
Each Kodiak travel trailer by Dutchmen includes a diamond front plate, easy lube axles, and a power tongue jack for hassle-free towing. The bear cave storage will allow you to bring along all the camp gear, and the power awning with an LED light will create an inviting outdoor space. Head inside to enjoy the designer valances, blackout roller shades, and seamless countertops. There is also HyperDeck flooring that will withstand your many adventures plus a 6' 8" interior height for more head room. A high output furnace and 13.5k BTU A/C will keep you comfortable, and the on-demand tankless water heater will provide instant hot water when you need it!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $14,676
Sale Price: $28,900
Stock# 970485
Exterior Color: Grey
Interior Color: White
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Interior Color | White |
| Exterior Color | Grey |
| Hitch Weight | 510 lbs |
| Dry Weight | 5200 lbs |
| Cargo Capacity | 2300 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 18' Power with LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDTKDK27TZ970485 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

