New 2026 Dynamax Europa 31SS Motor Home Super C
Dynamax Europa Super C diesel motorhome 31SS highlights:
- King Bed Slide Out
- Exterior 32" TV
- Sofa Sleeper
- Kitchen Countertop Extension
- Rear Corner Bathroom
Trips across the state or country are made luxurious in this double slide out coach. The captain's seats can become a part of the living area once you are parked, and your guests can relax on the sofa sleeper or play a game at the booth dinette. There is also a 39" LED Smart TV across from the sofa for easy viewing. You will enjoy cooking in the kitchen on the sealed gas range or in the convection microwave, plus there is a 16 cu. ft. residential refrigerator with an ice maker for perishables. This Europa also features a rear master suite with a king bed slide out, a 32" LED Smart TV, and a large cedar-lined wardrobe. There are even LED reading lights and USB ports for added convenience. And you may want to add the cab-over bunk option to sleep more guests!
The Europa Super C diesel motorhome by Dynamax is coming to you with all the power, durability, and luxury you need for your adventurous lifestyle. You will love the solid surface countertop with LED edge lighting in the kitchen, the premium vinyl flooring throughout, and the clean, contemporary styling. The on-demand water heater is a luxury you won't want to travel without, and the multiplex wiring with a touch screen command center includes switch panels, and Bluetooth Smart Phone app control for ease of use. There are dual 12V 8D AGM deep-cycle maintenance-free house batteries and a single 200-watt solar panel to go off-grid if you choose, and the 15,000 lb. trailer hitch will allow you to bring along the off-road toys. Some of the exterior features that make this coach great are the armless patio awning with LED lighting, the automatic four-point hydraulic leveling jacks, and the eye-catching custom full-body paint package!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $82,755
Sale Price: $339,995
Stock# DXT015
Chassis: Freightliner M2 106B Plus
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 33000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 94 gals |
| Grey Water Capacity | 52 gals |
| Black Water Capacity | 52 gals |
| Tire Size | 275/80R 22.5 |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Cummins B6.7 Turbo Diesel |
| Chassis | Freightliner M2 106B Plus |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 245 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 800 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential w/Ice Maker |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 36" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 12000 lbs |
| Axle Weight Rear | 21000 lbs |
| LP Tank Capacity | 20.3 gals |
| Water Heater Type | On Demand LP |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 39" LED Smart TV, BR 32" LED Smart TV, Ext. 32" LED Smart TV |
| Awning Info | 16' Armless w/LED Lighting and Motion Activated Retraction |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 46000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 1FVACXFC9THWP4731 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


