New 2026 EAST TO WEST Acclaim 3250QB Travel Trailer
EAST TO WEST Acclaim travel trailer 3250QB highlights:
- Bunkhouse
- Jackknife Sofa
- Front Bedroom
- Outside Shower
- Exterior Awning
The rear bunkhouse is perfect for families or friends, with bunk beds for the kiddos, a comfy queen bed, and a wardrobe to stash gear. Plus, the front bedroom’s a grown-up retreat with a king bed, ample wardrobes, and handy nightstands. In the heart of the unit, the booth dinette is great for meals, games, or planning adventures, and the jackknife sofa is a comfy spot to lounge. The kitchen has all essentials: a pantry for snacks, a fridge for chilled goodies, and a microwave for quick bites.
EAST TO WEST Acclaim travel trailers feature an enclosed and heated underbelly, ensuring a cozy and dry space no matter the weather. The 81" interior ceiling height throughout provides ample space to move around, while our residential-inspired kitchen and living spaces make you feel right at home. Our tankless on-demand water heater provides endless hot water, while the power awning with adjustable legs offers the perfect outdoor retreat. The LP quick connect for outdoor grill makes it easy to cook up a storm, whether you're parked in the mountains or by the lake. Plus, with a 7-way plug and chain holder, you'll be ready to hook up and go. We know that pets are part of the family, which is why our trailers are designed with pet-friendly features like D-Ring tie-downs and a pet-friendly layout.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $17,005
Sale Price: $35,900
Stock# AAA078
Exterior Color: WHITE
Interior Color: CHILI TEAK
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 37 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | CHILI TEAK |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 780 lbs |
| GVWR | 10980 lbs |
| Dry Weight | 7518 lbs |
| Cargo Capacity | 3462 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| Awning Info | 15' Power w/ Adjustable Legs |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 5ZT2AMYB1T9016967 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


