New 2026 EAST TO WEST Alta 2375KRK Travel Trailer
Just Arrived! Luxury Rear Kitchen Floorplan!
EAST TO WEST Alta travel trailer 2375KRK highlights:
- Walk through bathroom
- Booth Dinette
- King Bed
- Two entry doors
You can comfortably sleep four in this travel trailer thanks to the Tri- Fold Sofa and a king bed. There is also additional space as in the overhead cabinets, dual wardrobes and night stands. The combined living area and kitchen includes a Tri-fold Sofa with optional theater seats, a booth dinette with storage under it, plus a 50" TV. Great accessibility thanks to the two entry doors. In the exterior, there is also a 19' awning and a pass-through storage. Finally, after a long day take a comfortable and relaxing shower in our walk-through bathroom featuring a 30" x 36" shower with a skylight.
Each Alta travel trailer or toy hauler by EAST TO WEST is constructed with a 5" vacuum bonded roof, an enclosed and heated underbelly, and diamond plate front rock guard for added protection. Outside, you'll find exterior LED lights, a universal docking station, and back-up camera prep that can be added to make maneuvering in and out of campgrounds easier than ever. Inside, there are upgraded residential-inspired linoleum flooring, designer solid surface kitchen countertops, black roller shades, and many more interior comforts you are sure to love.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $21,889
Sale Price: $39,898
Stock# NT2846
Interior Color: LATTE
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | LATTE |
| Hitch Weight | 805 lbs |
| Dry Weight | 6328 lbs |
| Cargo Capacity | 1477 lbs |
| Fresh Water Capacity | 53 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King Bed |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" Telescoping TV |
| Awning Info | 19' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 5ZT2ALNB4T9012846 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


