New 2026 EAST TO WEST Alta 3150KBH Travel Trailer
EAST TO WEST Alta travel trailer 3150KBH highlights:
- Double Slides
- King Bed
- Walk-In Pantry
- Pet Dish
- Fireplace
If you're looking for a travel trailer to take tailgating, this Alta model is the one! After you've unloaded the pass-through storage and set up the 21' power awning, start lunch on the outside kitchen! Since there are dual entry doors you can enter in through the main living area, or the full bath for convenience. The little ones are sure to spend most of their time in the rear bunkhouse that includes a flip-up bunk under the sofa, plus a second bunk across the room. The adults can visit at the booth dinette or on the tri-fold sofa, and check out the front private bedroom with sliding doors and a king bed for all-around comfort!
Each Alta travel trailer or toy hauler by EAST TO WEST is constructed with a 5" vacuum bonded roof, an enclosed and heated underbelly, and diamond plate front rock guard for added protection. Outside, you'll find exterior LED lights, a universal docking station, and back-up camera prep that can be added to make maneuvering in and out of campgrounds easier than ever. Inside, there are upgraded residential-inspired linoleum flooring, designer solid surface kitchen countertops, black roller shades, and many more interior comforts you are sure to love.
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $24,578
Sale Price: $50,615
Stock# 224837
Exterior Color: WHITE
Interior Color: WESTFIELD LATTE
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 38 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | WESTFIELD LATTE |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 1100 lbs |
| Dry Weight | 8698 lbs |
| Cargo Capacity | 1202 lbs |
| Fresh Water Capacity | 53 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 21' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 5ZT2ALXB3T9012544 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


