New 2026 EAST TO WEST Alta 3175RK Travel Trailer
EAST TO WEST Alta travel trailer 3175RK highlights:
- Rear Kitchen
- Exterior Awning
- 12V Black Glass Refrigerator
- Fireplace
Experience a luxurious ride in this travel trailer. The rear kitchen is equipped with everything you need to whip up a culinary masterpiece. Enjoy ample storage in the pantry, a 12V refrigerator for keeping your favorite drinks and snacks chilled, a three-burner cooktop for cooking up a storm, and a microwave for quick reheating. The sink provides a convenient spot for washing up, and the spacious countertops offer plenty of room for food preparation. Relax and unwind in the heart of the trailer, a comfortable living area features a tri-fold sofa and a sofa with recliners and gather around the fireplace on chilly evenings. Further, the full bathroom is equipped with everything you need for a comfortable stay, and the front bedroom boasts a queen-sized bed, large wardrobe, dresser, and overhead cabinets. Finally, take your living space outdoors with the optional fold-down patio, perfect for alfresco dining or simply enjoying the fresh air.
Each Alta travel trailer or toy hauler by EAST TO WEST is constructed with a 5" vacuum bonded roof, an enclosed and heated underbelly, and diamond plate front rock guard for added protection. Outside, you'll find exterior LED lights, a universal docking station, and back-up camera prep that can be added to make maneuvering in and out of campgrounds easier than ever. Inside, there are upgraded residential-inspired linoleum flooring, solid pressed membrane countertops, black roller shades, and many more interior comforts you are sure to love.
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
You Save: $27,122
Sale Price: $55,997
Stock# 94409
Exterior Color: GREY
Interior Color: WESTFIELD LATTE
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | WESTFIELD LATTE |
| Exterior Color | GREY |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 18' Power With LED Lights & Auto Dump |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2ALXB1T9012817 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


