New 2026 EAST TO WEST Tandara 295RL Fifth Wheel
BEAUTIFUL , LUXURIOUS AND ELEGANT FIFTH WHEEL ~ THIS IS A MUST SEE !
EAST TO WEST Tandara fifth wheel 295RL highlights:
- Kitchen Island
- Theater Seating
- King Bed Slide Out
- Two Power Awnings
Enjoy luxury camping trips in this triple slide out fifth wheel! Once you've unloaded your gear, you can make lunch on the four burner 24" range, and the chef is sure to appreciate the kitchen island for more counter space. Your crew can dine at the free-standing dinette and relax on the theater seating across from the 50" TV and fireplace. There is also a hidden pantry behind the TV, and the queen bed hide-a-bed sofa will provide a place for guests to sleep! You'll find your own space up front in the private bedroom, complete with a king bed slide out with storage underneath, a dresser, plus a front wardrobe and stackable washer/dryer prep!
With any Tandara fifth wheel by EAST TO WEST, you will enjoy many standard features to make each trip enjoyable. The Tandara Packages includes an Azdel laminated sidewalls, and LED lighting features adding convenience to every trip. You will also appreciate the ductless flooring, dual attic vents, plus a heated and enclosed underbelly for added protection. Inside, you'll find an on-demand tankless water heater, luxurious interior decoration, and more stand-out features included to make you feel right at home!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $20,245
Sale Price: $69,995
Stock# 100439
Exterior Color: WHITE
Interior Color: EXTRA SOCIAL CHERRY
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Interior Color | EXTRA SOCIAL CHERRY |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 2180 lbs |
| Dry Weight | 10864 lbs |
| Cargo Capacity | 3316 lbs |
| Fresh Water Capacity | 64 gals |
| Grey Water Capacity | 88 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 27000 btu |
| TV Info | LR 50" TV |
| Awning Info | 10' 6" and 16' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 5ZT3TDVB4T9013855 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


