New 2026 Ember RV Overland Series 190MSL Travel Trailer
Kayak/Bike Storage Door / Two Jack-Knife Sofas / Full Bath / Max Solar Package :270Ah 12V Lithium Battery / 1200 W Solar Panel / 3000W Inverter
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2026 OVERLAND 190MSL
- Luxury Package (Mandatory)
- Overland Package (Mandatory)
- Max Solar Package (Mandatory)
- Caravan Window Package (Mandatory)
- Safety First Package (Mandatory)
- RVIA Seal
- Luxury Package (Mandatory): Solid Surface Countertops with Stainless Steel Sinks (Kitchen and Bath). Truma Combi Comfort Plus 20,400 BTU Water Heater/Furnace. Futrion Chill Cube -Whisper Quiet" Variable Speed Compressor 18,000 STU Ai, Conditioner with Remote Control, "Stargazer" Dual Pane Acrylic Skylight wilh lnlegrated sc,een and Shade. 60" x 80" Residenlial-Sized Queen Bed (NIA 240TKRI, EmberLink"' Smart RV Control System. Air Fryer Convection Mie
- Overland Package (Manda1Jm1: CURT Independent Suspension with Heavy-Duty Coil Spring and Oual Shock Absorbers (each wheel). Laminated Azdel® Composite Walls and Rooftop. Evermore"' Composite Flooring. 6-Sided Aluminum Frame Construction with Powder-coated Exoskeleton, Nitro-Filled 16" Hankook® Oynapro® AT2 Xlreme Off-Road Tires (including spare, MAOE IN USA!), Custom Slacked-out Aluminum Rims (including spare), lockable Tread Lock "' Wheel Brake. Trailblazer'" Heavy-Duty Offroad Tube Steel Chassis, Frame-integrated 300# Accessory Receiver (NIA 240TKR), VersaCoupler® Height-Adjustable Boll-On Hitching System, Tongue-Mounted Aluminum Gear Box, Steel Fenders/Wheel Wells. Fully Adjustable Entrance Slaps with Safe-T Rail Folding Handrail, Low-profile 12V Rooftop Fans. XL Fresh Water Tank. Thermostalically-controlled 12V Tank Healers, Starlink Cable Prep
- ¥•• Solu: fac:bqe jMpdf!Ol'.)'I: 1200W Rooftop Solar (Six 200W Panels). 3000W Vlctron® Inverter with Cerbo Communication Center. 270Ah Deep Cycle 12V Battle Born® Gamechanger liFeP04 Sanery, Three Victron® 81ue1ooth® MPPT Controllers, REDARC® DC to DC Trailer Battery Charger. PV and Cold Weather Disconnects, Side and Rooftop Solar Ports
- Caravan Window Pac??aqe !Mandatory): Dual-Pane Ae
- Saletv First Package !Mandatory): Tire Pressure Monitoring System (TPMS). High-Visibility LEO Exterior Lighting. Back-Up Light. Smoke/CO/LP Detectors. Fire Extinguisher. Pre-Wired For Rear/Side Observation Camera
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
You Save: $23,444
Sale Price: $54,995
Stock# 38116
| Sleeps | 5 |
| Length | 22 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Hitch Weight | 565 lbs |
| GVWR | 5930 lbs |
| Dry Weight | 4580 lbs |
| Cargo Capacity | 1350 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | 16" |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | 12V |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Truma Combi Comfort Plus |
| AC BTU | 18000 btu |
| TV Info | LR 12V LED HDTV |
| Awning Info | 14' Electric w/ Dimmable LED Light |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 003712 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


