New 2026 Ember RV Overland Series 221MSL Travel Trailer
Kayak/Bike Storage Door / Two Jack-Knife Sofas / Full Bath / Max Solar Package :270Ah 12V Lithium Battery / 1200 W Solar Panel / 3000W Inverter
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2026 221MSL Overland Travel Trailer
- Graphite Interior Color
- Luxury Package (Mandatory)
- Overland Package (Mandatory)
- Max Solar Package (Mandatory)
- Caravan Window Package (Mandatory)
- Safety First Package (Mandatory)
- RVIA Seal
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
You Save: $25,984
Sale Price: $61,995
Stock# 39204
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Hitch Weight | 715 lbs |
| GVWR | 7550 lbs |
| Dry Weight | 5850 lbs |
| Cargo Capacity | 1700 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | 16" |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen Murphy |
| Refrigerator Type | 12V |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Truma Combi Comfort Plus |
| AC BTU | 18000 btu |
| TV Info | LR 12V LED HDTV |
| Awning Info | 18' Electric w/ Dimmable LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 003911 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


