New 2026 Entegra Coach Accolade XL 37K Motor Home Super C
Entegra Coach Accolade XL 37K Super C diesel motorhome highlights:
- Cabover Bunk
- Bath and a Half
- Fireplace
- Reclining Sofa
- Outside Entertainment Center
- Countertop Extension
You will appreciate all of the conveniences throughout this motorhome starting with the carpeted, full pass-through storage compartment with lockable slam latch doors! The cockpit has a Sony infotainment center with Apple CarPlay and Android Auto to play your favorite tunes, and a panoramic window with a power shade so you can look out at your beautiful scenery driving down the road then enjoy privacy at night. Once you have reached your destination, you can either relax on the 93" reclining sofa or enjoy a meal at the booth dinette after preparing it with the two burner induction cooktop with LED display. You can also choose an optional free-standing dinette in place of the booth dinette. A private bedroom welcomes you to enjoy a good night's rest on the king bed after showering in the 30" x 36" shower in the full rear bathroom. The bathroom also has an area prepped to add an optional washer and dryer!
Each one of these luxurious and innovative Entegra Coach Accolade XL Super C diesel motorhomes are built with a Freightliner S2RV chassis! An E-Z Drive Premier package creates a superior ride and handling experience for smooth sailing down the highway. These units are held together by TuffShell vacuum-bond laminated sidewalls and floor, a one-piece, crowned fiberglass roof, and four slick full-body paint options. Dual 15,000 BTU A/C units will keep you cool in the summer, and a 35,000 BTU auto-ignition furnace will keep you warm in the winter. An exterior utility center, outside shower, and exterior entertainment center makes life a little more comfortable at the campsite too. Come choose your favorite model today!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $113,937
Sale Price: $309,995
Stock# M129170
Chassis: Freightliner S2RV
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 39 ft |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 12000 lbs |
| GVWR | 31000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 72 gals |
| Grey Water Capacity | 91 gals |
| Black Water Capacity | 63 gals |
| Tire Size | 275/80R 22.5 |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 712 |
| Engine | Cummins ISB 6.7L |
| Chassis | Freightliner S2RV |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 279 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 800 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 10000 lbs |
| Axle Weight Rear | 21000 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Aqua Hot 250 Hydronic |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 40" LED, BR 32" Smart LED, Ext. LED |
| Awning Info | Girard Roof Mounted with LED Lights |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 43000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZADVFC4TCWP5467 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


