New 2026 Entegra Coach ARC 18C Motor Home Class B
Touchscreen infotainment; Off-grid ready; climate control
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $70,473
Sale Price: $89,995
Stock# 21175265
Chassis: RAM ProMaster 1500 Cargo Van
| Sleeps | 2 |
| Length | 17 ft 10 in |
| Ext Width | 6 ft 11 in |
| Ext Height | 9 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 2 in |
| Hitch Weight | 3500 lbs |
| GVWR | 8550 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 24 gals |
| Black Water Capacity | 4.75 gals |
| Tire Size | LT225/75R16E |
| Furnace BTU | 13500 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | 3.6L V6 24V VVT |
| Chassis | RAM ProMaster 1500 Cargo Van |
| Horsepower | 276 hp |
| Fuel Capacity | 24 gals |
| Wheelbase | 136 in |
| Torque | 250 ft-lb |
| Refrigerator Type | Refrigerator/Freezer |
| Refrigerator Size | 3 cu ft |
| Cooktop Burners | 1 |
| Shower Size | 25" x 43" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4629 lbs |
| Axle Weight Rear | 5291 lbs |
| Water Heater Type | Aqua Hot GEN 1 Hydronic |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 10' Thule with LED Light Strip |
| Gross Combined Weight | 12000 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 3C6LRVBG5SE566912 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


