New 2026 Entegra Coach ARC 18C Motor Home Class B
Sliding screen door; Captains chair; Wet bath
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $69,178
Sale Price: $89,995
Stock# 111195
Chassis: RAM ProMaster 1500 Cargo Van
| Sleeps | 2 |
| Length | 17 ft 10 in |
| Ext Width | 6 ft 11 in |
| Ext Height | 9 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 2 in |
| Hitch Weight | 3500 lbs |
| GVWR | 8550 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 24 gals |
| Black Water Capacity | 4.75 gals |
| Tire Size | LT225/75R16E |
| Furnace BTU | 13500 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 1198 |
| Engine | 3.6L V6 24V VVT |
| Chassis | RAM ProMaster 1500 Cargo Van |
| Horsepower | 276 hp |
| Fuel Capacity | 24 gals |
| Wheelbase | 136 in |
| Torque | 250 ft-lb |
| Refrigerator Type | Refrigerator/Freezer |
| Refrigerator Size | 3 cu ft |
| Cooktop Burners | 1 |
| Shower Size | 25" x 43" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4629 lbs |
| Axle Weight Rear | 5291 lbs |
| Water Heater Type | Aqua Hot GEN 1 Hydronic |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 10' Thule with LED Light Strip |
| Gross Combined Weight | 12000 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 3C6LRVBGXSE561740 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


