New 2026 Entegra Coach Emblem 36H Motor Home Class A
Full wall slide; theatre seating; fireplace
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
You Save: $97,439
Sale Price: $179,995
Stock# 111821
Chassis: Ford F53
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 24000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 72 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 255/80R22.5 |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 1297 |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford F53 |
| Horsepower | 335 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 252 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 36" x 42" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 9000 lbs |
| Axle Weight Rear | 15500 lbs |
| LP Tank Capacity | 24.5 gals |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 28500 btu |
| TV Info | LR 50" LED HD Smart TV, BR LED HD Smart TV, Exterior LED HD Smart TV |
| Awning Info | 23' Electric w/LED Lights |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 30000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1F66F5DN3T0A00609 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


