New 2026 Entegra Coach Expanse 21T Motor Home Class B
Entegra Coach Expanse Class B gas motorhome 21T highlights:
- Twin Beds
- Swivel Driver and Passenger Seats
- Wardrobe
- Microwave
You will love what the 21T floorplan has to offer, there are two twin beds at the rear that can be used separately or converted into a roomy sleeping space, giving you a comfortable retreat after a day of exploring. A flip-up seat desk and adjustable table let you create a convenient workspace or dining area, and the driver and passenger seats swivel to join the living space so you can relax. The galley is positioned mid-coach so it’s only a few steps away whether you’re eating up front or lounging on the twin beds. The centrally located wet bath includes a 25" x 47" shower, foot-flush toilet, and Aqua View® SHOWERMI$ER™ water management system to help you conserve water on the road. Thoughtful design finishes it off with soft-close overhead cabinet, residential vinyl flooring, and a removable privacy shade for the sliding door window, creating a clean, modern space that still feels like home.
The Entegra Expanse Class B gas motorhome offers the Ford Transit AWD 350HD chassis, so you'll be good to go no matter the terrain or weather. There's a 3.5L EcoBoost V6 engine paired with a 10-speed transmission. You'll also appreciate the utility of all-terrain tires and the heavy-duty trailer tow package with dual 4/7 pin connector. The driving experience is enhanced by cutting-edge safety features like the 360° camera, blind spot assist, and side and reverse sensing systems. Outside amenities include a Carefree® armless motion sensing patio awning, fiberglass running boards, an exterior shower, and a side screen door with magnetic and zipper close off.. You'll be comfortable no matter what, with the 13,500 BTU air conditioner. An 2800W generator and 200W roof-mounted GoPower® solar panel with integrated control panel both come standard for all your power needs.
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# M147742
Chassis: Ford Transit AWD 350HD
| Sleeps | 2 |
| Length | 22 ft |
| Ext Width | 7 ft 2 in |
| Ext Height | 10 ft |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| GVWR | 11000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 28 gals |
| Grey Water Capacity | 26 gals |
| Black Water Capacity | 16 gals |
| Tire Size | 205/75R16C |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | 3.5L EcoBoost V6 |
| Chassis | Ford Transit AWD 350HD |
| Horsepower | 310 hp |
| Fuel Capacity | 25 gals |
| Wheelbase | 148 in |
| Available Beds | Two Twin with Conversion |
| Torque | 400 ft-lb |
| Refrigerator Size | 3.1 cu ft |
| Cooktop Burners | 1 |
| Shower Size | 25" x 47" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4630 lbs |
| Axle Weight Rear | 7700 lbs |
| Water Heater Type | Truma Combi Eco Plus |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 24" TV |
| Awning Info | Carefree® armless motion sensing patio with LED light strip |
| Gross Combined Weight | 13000 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 1FDRU8UG8TKA82419 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


