New 2026 Entegra Coach Qwest SE 24R Motor Home Class C - Diesel
"Act Fast: Don't Miss This Deal!"
Entegra Coach Qwest SE Class C diesel motorhome 24R highlights:
- RV Queen Murphy Bed
- LED HD Smart TV
- 10 Cu. Ft. 12V Refrigerator
- Overhead Bunk
You're going to love every minute spent in this coach with a full-wall slide out! The full rear bath includes a 24" x 32" shower with decorative surround and skylight, plus a stainless steel sink and a wardrobe to keep clean towels close by. A booth dinette and RV queen Murphy bed will provide seating and sleeping space, along with the overhead bunk with a 750 lb. capacity. The swivel captain's seats can also become a part of the living area seating once you're parked! In the morning, you can whip up breakfast on the two burner drop-in cooktop or in the convection microwave, and there is a 12V USB charging station in the dinette area if you need to charge your phone before heading out for the day. After a day outdoors, you might just want to stay outside to relax under the 14' electric awning with LED lights! You also have a couple options with this model, including a theater seating option in place of the dinette, and an entertainment center with overhead storage option in place of the overhead bunk!
With any Qwest SE Class C diesel motorhome by Entegra Coach, you will enjoy a safe and enjoyable trip each time you take to the road! Each model sits on a durable Mercedes-Benz 3500 chassis with a 170 in. wheelbase and a 9-speed automatic transmission for an overall better driving experience. There is a one-piece, seamless fiberglass front cap to combat leaks, and the TuffShell construction will hold up over time. The driver will appreciate the 7" integrated Mercedes-Benz MBUX infotainment center that Apple CarPlay and Android Auto so they can navigate the road like a pro, plus there are backup and side-view cameras for easy parking. You will also appreciate an exterior utility center, an outside shower, electric stabilizer jacks, and many more exterior conveniences. Head inside to find LED-lit pressed countertops, decorative kitchen backsplash, pleated blackout shades for added privacy, and high-intensity LED ceiling lights to keep your space bright and open.
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
You Save: $70,948
Sale Price: $119,995
Stock# M128590
Chassis: Mercedes-Benz 3500
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 31 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Tire Size | 215/85R16 |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | 2L 4V Twin Turbo |
| Chassis | Mercedes-Benz 3500 |
| Horsepower | 211 hp |
| Fuel Capacity | 26.4 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV Queen Murphy Bed |
| Torque | 332 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4410 lbs |
| Axle Weight Rear | 7720 lbs |
| LP Tank Capacity | 12.2 gals. |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED HD Smart TV |
| Awning Info | 14' Electric with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | W1X8N33Y8RN311067 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


