New 2026 Forest River RV Berkshire 34B Motor Home Class A - Diesel
No Prep or Freight Fees, Free Loaner Car, On Site Camping. #1 Dealership 13 Years in a Row! Call today 800-335-6054.
MSRP $434,796. New 2026 Forest River Berkshire 34B.
- Pewter Exterior Paint
- Repose Gray Cabinetry
- Theater Seating
- AGM House Batteries(6) vs Lead Acid
Shop hundreds of motorhomes including Super C RVs at MHSRV! Choose from American Coach Eagle – Dream – Entegra Coach Cornerstone – Anthem – Aspire – Fleetwood Palisade – Discovery LXE – Holiday Rambler Armada – Foretravel Realm – Foretravel Realm Presidential and more. We also buy and sell quality pre-owned models such Newmar King Aire – Essex – London Aire – Mountain Aire – Dutch Star - Tiffin Zephyr – Allegro Bus – Phaeton – Prevost Liberty Lady – Millennium - Marathon – Newell and much more. Visit MHSRV.com for our complete line-up and the sale prices.
About This RV
New 2026 Forest River Berkshire 34B is powered by the Freightliner XCR raised rail chassis and Cummins ISB turbo diesel 6.7L 360HP engine. Additional features include, auto leveling jacks, V-Series front/rear suspension, Sachs custom tuned shock absorbers, full air ABS brakes, electric fireplace, 2 door residential refrigerator, holding tank heat pads and much more
About Us
For more details on this unit, our full inventory, brochures, window stickers, videos, photos, and customer reviews, visit MHSRV.com or call 800-335-6054 for the Texas location or 334-288-0331 for our Montgomery location. At Motor Home Specialist, we never charge prep or orientation fees. Every new RV sale includes a multi-point inspection, full interior and exterior detail, and a high-pressure rain booth test—an exclusive service in the industry. You'll also receive a comprehensive coach orientation with an MHSRV technician and a complimentary night in our delivery park with full hook-ups. --Why Pay More? Why Settle for Less?—
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
You Save: $174,807
Sale Price: $259,989
Stock# MHS44099
Chassis: Freightliner XCR Raised Rail
Exterior Color: Pewter
Interior Color: Steel & Repose Gray
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Steel & Repose Gray |
| Exterior Color | Pewter |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 32400 lbs |
| Fresh Water Capacity | 103 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Cummins ISB Turbo Diesel 6.7L |
| Chassis | Freightliner XCR Raised Rail |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 206 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Tilt-A-View King |
| Torque | 800 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door Residential |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight Front | 12600 lbs |
| Axle Weight Rear | 20000 lbs |
| LP Tank Capacity | 82 lbs |
| Water Heater Type | Truma Continuous |
| TV Info | Cab 32" LED TV, LR 43" LED TV, BR 32" LED TV, Exterior 32" LED TV |
| Awning Info | 18' Carefree Latitude Dual Pitch Patio w/Led Lt & Wind Sensor |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 42600 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZAB2FCXSCWB7233 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


