New 2026 Forest River RV Campsite Reserve 17LS Travel Trailer
Forest River Campsite Reserve travel trailer 17LS highlights:
- Booth Dinette Slide
- Patio Awning
- Rear Corner Full Bath
- Extra Deep Storage under Bunks
This lightweight trailer can sleep seven to eight thanks to the double-size bunks, front camp queen bed, and booth dinette! While lunch is being made, you can grab the yard games from the outside storage while you're waiting, and the awning will provide some shade if you need a break. You'll appreciate ample storage space inside, including a pantry and overhead cabinets. At the end of the day, you all can take turns cleaning up in the full bath, which is right next to the bunks for easy nighttime use!
The Forest River Campsite Reserve travel trailers and toy haulers are built with cutting-edge features that make every journey unforgettable. Our rigs come equipped with Stable Step for safe and easy entry, Tufflex PVC seamless roof membrane with heat reflectivity to keep you cool, and power gear frame technology with space saver rail design for smarter space utilization. Inside, our kitchens are a haven for foodies, featuring an air fryer, convection, microwave combo, and a seamless solid surface countertop for effortless clean-up. LED interior lights set the mood, while USB-C charging stations keep your devices powered. Plus, our water filtration system ensures access to fresh, clean water wherever you roam!
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Stock# VG17LS
| Sleeps | 7 |
| Length | 23 ft 10 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Hitch Weight | 525 lbs |
| GVWR | 5625 lbs |
| Dry Weight | 4304 lbs |
| Cargo Capacity | 1321 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Camp Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | Power with LED Strip Light |
| Shower Type | Standard |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


