New 2026 Forest River RV Campsite Reserve 28SW Toy Hauler Travel Trailer
Forest River Campsite Reserve toy hauler travel trailer 28SW highlights:
- Front Bedroom
- Hidden Shelves
- Walk-Through Bathroom
- Exterior Awning
The front bedroom is a serene escape, featuring a spacious king bed and ample storage. The walk-through bathroom is a practical delight, with a linen closet for extra towels and linens, making mornings and evenings a breeze. The kitchen is a culinary haven, equipped with a refrigerator, an air fryer, a sink, and a U-dinette that is perfect for meals and gatherings. And when you're ready to unwind, the entertainment center is the spot, complete with a cozy fireplace, cleverly hidden shelves, and two plush recliners with a convenient flip-up table. With dual entry doors, you'll appreciate the easy access, whether you're hauling toys, pets, or just enjoying quality time with loved ones.
With any Campsite Reserve travel trailer or toy hauler by Forest River, you will enjoy comfort at every turn! The durable construction means you can enjoy your RV for years to come, and the convenient features make life at the campground easier than ever. There are bath and kitchen amenities, cozy seating and sleeping spaces, and plenty of storage spaces for your personal belongings, camp gear and more. There are a variety of floorplans to choose from, including toy haulers with a ramp door, travel trailers with bunks, plus travel trailers with lofts for added sleeping space!
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Stock# VG28SW
| Sleeps | 4 |
| Length | 37 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Hitch Weight | 1425 lbs |
| GVWR | 11625 lbs |
| Dry Weight | 7578 lbs |
| Cargo Capacity | 4047 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 15' Power with LED Light Strip |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 200 watts |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


