New 2026 Forest River RV Cardinal 36MB Fifth Wheel
AUTO LEVELING/ MID BUNKS WITH LOFT/ FOUR SLIDE OUTS/SOLAR PACKAGE / 3 AC !!
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2026 CARDINAL 36MB
- MALIBU DÉCOR
- EXPEDITION PACKAGE
- AUTO-LEVEL, OVEN RANGE, MICROWAVE,
- FRIDGE, BACKSPLASH, WATER TANK, TABLE &
- CHAIRS, ROLLER SHADES, AWNING(S), BAGGAGE
- DOORS, MOTION LIGHTING, 2” RECEIVER (MOST
- MODELS), KING/QUEEN SIZE BED(S), EASY CLEAN
- FLOORS, ENTRY DOOR & STEPS, TINTED
- WINDOWS, OUTDOOR SHOWER, LP QUICK
- CONNECT
- CLIMATE PACKAGE
- VACUUM BONDED SIDEWALLS, FURNACE, TANK
- HEATERS, 3 A/C SYSTEM (MOST MODELS),
- TANKLESS WATER HEATER, FIREPLACE, PVC
- ROOF, UNDERBELLY ARMOR, 50 AMP, LP TANKS,
- SIDEWALLS: BLOCK FOAM INSULATION,
- ROOF/FLOOR: FIBERGLASS INSULATION,
- PLYWOOD FLOOR
- RVIA SEAL
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
You Save: $40,674
Sale Price: $62,995
Stock# 38163
| Sleeps | 9 |
| Slides | 4 |
| Length | 42 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Hitch Weight | 2335 lbs |
| GVWR | 14335 lbs |
| Dry Weight | 11537 lbs |
| Cargo Capacity | 2798 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 45000 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 19' & 11" Power |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 107075 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


