New 2026 Forest River RV Cedar Creek Cottage 40CBK Destination Trailer
ALL NEW 2026 WITH EVEN MORE FEATURES! #1 QUALITY DESTINATION TRAILER. THERE IS NO COMPARISON. BUILT FOR ANY CONDITION
THIS UNIT IS EQUIPPED WITH THE FOLLOWING OPTIONS:
- DUNE INTERIOR COLOR
- COTTAGE ADVANTAGE PACKAGE
- COTTAGE CONVENIENCE PACKAGE
- SLIDE ROOM AWNING TOPPERS (ALL AVAILABLE SLIDES)
- HEAT PUMP IN BEDROOM
- 4 SETS OF STABILIZER JACKS
- FISHER & PAYKEL DISHDRAWER, S.S. DISHWASHER IN ISLAND
- COTTAGE CONVENIENCE PACKAGE DISCOUNT
- CARBON MONOXIDE DETECTOR
- RVIA SEAL
Forest River Cedar Creek Cottage destination trailer 40CBK highlights:
- Two Lofts with Stairs
- Dual Entry
- Kitchen Island
- Free-Standing Table with Extension
- King Bed
- Dual Sink Vanity
A front and rear loft plus master bedroom offer three different sleeping spaces that you and your family or guests will enjoy. The front offers a king bed slide, a dresser and front seating that is perfect to add comfort so you can relax or read your favorite book! There is also a TV as well. The main combined living and kitchen area features a large L-shaped sectional sofa opposite a swivel mount Smart TV and fireplace that hides a Murphy pantry. The kitchen is fully equipped for all of your cooking needs with a 30" stainless steel microwave, a stainless-steel refrigerator, and an island. There is also a free-standing dinette with an extension and an ottoman.
With any Cedar Creek Cottage destination trailer by Forest River, you can enjoy extended stays with residential features at the location of your choice! Each model is built with 3M bonded sidewalls, new 3" wall with R11 insulation, and a 101" wide body frame. There is also an AlphaPly TPO roof membrane, and new waterproof and bug proof Vixenite slide room floor panels for added durability. Head inside where you'll find residential dovetail, self-closing drawers, flush floor slides in the kitchen and living area, a residential style headboard and luxurious bedding decor, and extra storage for linens in the bedroom and bath.
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
You Save: $49,585
Sale Price: $94,942
Stock# 15390
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 41 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Hitch Weight | 1565 lbs |
| GVWR | 15565 lbs |
| Dry Weight | 13478 lbs |
| Cargo Capacity | 2087 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless Steel with Ice Maker |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 45000 btu |
| TV Info | LR 50" Smart TV, BR 32" TV |
| Awning Info | 21' Electric w/LED Night Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 4X4TCRS28TS236020 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


