New 2026 Forest River RV Cedar Creek Cottage 40CMK Destination Trailer
Ordered Options:
- Cottage Advantage Package
- Cottage Convenience Package
- Slide Room Awning Toppers
- Heat Pump in Bedroom
- Residential Toilet - No Tanks
- CO2 Detector
Forest River Cedar Creek Cottage destination trailer 40CMK highlights:
- Front Kitchen
- LP Quick Connect
- 15' Awning
- Triple Slides
- Shower with a Seat
Comfort comes easy in this spacious destination trailer! The front kitchen includes plenty of counter space to prep meals, along with shelves, overhead cabinets, and a pantry for storage. There is also a counter that overlooks the living area, which includes an L-shaped sectional sofa, a TV and fireplace, and a free-standing table close by to play games at. Heading to the master bedroom, you'll love the king bed slide out, spacious wardrobe, dresser with a TV, plus washer/dryer prep if you plan to add these appliances. The real gem of this model is the full rear bath, complete with a toilet, linen closet, large vanity with two bath sinks plus a shower with a seat for added comfort!
With any Cedar Creek Cottage destination trailer by Forest River, you can enjoy extended stays with residential features at the location of your choice! Each model is built with 3M bonded sidewalls, new 3" wall with R11 insulation, and a 101" wide body frame. There is also an AlphaPly TPO roof membrane, and new waterproof and bug proof Vixenite slide room floor panels for added durability. Head inside where you'll find residential dovetail, self-closing drawers, flush floor slides in the kitchen and living area, a residential style headboard and luxurious bedding decor, and extra storage for linens in the bedroom and bath.
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
You Save: $63,876
Sale Price: $84,999
Stock# TS236216
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 41 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Hitch Weight | 1765 lbs |
| GVWR | 14000 lbs |
| Dry Weight | 12519 lbs |
| Cargo Capacity | 1481 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless Steel with Ice Maker |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 45000 btu |
| TV Info | LR 50" Smart TV, BR 32" TV |
| Awning Info | 15' Electric w/LED Night Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 4X4TCRS23TS236216 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


