New 2026 Forest River RV Cherokee Alpha Wolf 24TRUNK Travel Trailer
Forest River Cherokee Alpha Wolf travel trailer 24TRUNK highlights:
- Removable/Stackable Double-Size Bunks
- Full Bathroom
- U-Shaped Dinette
- Outside Kitchen
- Outside Storage
This travel trailer features a front bedroom with a queen bed, nightstands, a wardrobe, and overhead cabinets for storage. The main living area includes a U-shaped dinette and an entertainment center, providing space for seating, dining, and additional sleeping if needed. The kitchen is equipped with a refrigerator, microwave, pantry, overhead cabinets.
In the rear, there are removable and stackable double-size bunk beds that can be taken out to open up the space. This area can be used for hauling bikes, small toys, extra gear, or set up as additional seating, a workspace, or flexible storage depending on your needs. A full bathroom is also located in the rear and includes a shower, toilet, and sink.
Exterior features include entry steps, a leash latch system, a hot and cold outdoor shower, exterior storage, and an enclosed, insulated underbelly with thermal windows as part of the Weather Guard Package.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
You Save: $24,078
Sale Price: $33,981
Stock# 5253
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Hitch Weight | 945 lbs |
| GVWR | 7945 lbs |
| Dry Weight | 6403 lbs |
| Cargo Capacity | 1542 lbs |
| Fresh Water Capacity | 81 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Residential Style |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LED TV |
| Awning Info | 18' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 100 watts |
| VIN | CK2017378 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


