New 2026 Forest River RV Cherokee Arctic Wolf 287BH Fifth Wheel
Forest River Cherokee Arctic Wolf fifth wheel 287BH highlights:
- Private Bunkhouse
- Tri-Fold Sofa
- U-Shaped Dinette
- 20' Awning
- Walk-In Pantry
- 100W Solar Panel
This Cherokee Arctic Wolf fifth wheel features a front private bedroom, rear bunkhouse, large slide-out living area, and sleeping space for up to ten people. The bunkroom provides additional sleeping and storage space, while the U-shaped dinette and tri-fold sofa can also convert into extra beds.
The main living area includes a fireplace, seating, and a kitchen with solid-surface countertops, standard appliances, and a large walk-in pantry near the entry door for added storage.
The unit includes multiple storage areas throughout the interior along with exterior storage compartments for camping gear and supplies.
Construction features include a ToughBend frame design, reinforced SuperTruss roof system, carpetless flooring, blackout roller shades, and central air conditioning with Quick Cool. Additional features include an automatic leveling and stabilization system, tankless water heater, heated holding tank pads, leash latch system, and a hot/cold outdoor shower.
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
You Save: $41,222
Sale Price: $49,995
Stock# 5249
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 35 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Hitch Weight | 1325 lbs |
| GVWR | 10395 lbs |
| Dry Weight | 8368 lbs |
| Cargo Capacity | 2027 lbs |
| Fresh Water Capacity | 81 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 20' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | CK0720242 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


