New 2026 Forest River RV Cherokee Grey Wolf Black Label 23DBHBL Travel Trailer
Rear Bunks / Rear Bath / King Bed / Outdoor Kitchen / Dual Entry / 15’ Awning
Cherokee Grey Wolf Black Label travel trailer 23DBHBL highlights:
- Double-Size Bunks
- U-Shaped Dinette
- Dual Entry
- Outside Storage
- Outdoor Kitchen
Options Added:
Base Camp Package*
Campfire Package*
Limited Package*
Black Label Package*
RVIA Seal
You will love the space provided in this dual entry Cherokee Grey Wolf Black Label travel trailer that has double-size bunks! The rear entry door leads right into the full bath allowing easy access from outside when you need to use the bathroom while you're enjoying the great outdoors. The large U-shaped dinette slide will not only seat everyone comfortably for a meal or a game, but since it also slides out, it opens up the interior even more to give you plenty of space for foot traffic. This space also serves as extra sleeping space if needed. For all of your outdoor gear, you will find the outside storage compartments handy for stowing away your things when not in use. While the kids enjoy their bunk beds, you will enjoy a good night's rest on the RV king bed with a wardrobe in the front private bedroom!
The Cherokee Grey Wolf Black Label by Forest River feature distinctive features, at-home comforts, and durable construction materials so you can enjoy your RV for years to come, plus they are outstandingly affordable! You can choose between travel trailers, toy haulers, and even fish houses, depending on the camping style you prefer. The Black Label upgrade features high gloss get coat exterior sidewalls, frameless windows, upgraded solid surface countertops and more!
A 5 year protection plan can be added to this camper for $2,950 or $30/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 7.99% APR for 180/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
You Save: $22,552
Sale Price: $30,900
Stock# TK099940
Interior Color: Acadia
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Interior Color | Acadia |
| Hitch Weight | 717 lbs |
| GVWR | 7680 lbs |
| Dry Weight | 5875 lbs |
| Cargo Capacity | 1805 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | RV King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 15' Full Length Power w/LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Solar Wattage | 200 watts |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


