New 2026 Forest River RV Cherokee Grey Wolf Black Label 26SSBL Travel Trailer
Forest River Cherokee Grey Wolf Black Label travel trailer 26SSBL highlights:
- RV King Bed
- Walk-Thru Bath
- Sofa
- Fireplace
You'll love every minute spent in this single slide out travel trailer, whether you're cooking dinner on the outside kitchen or in the rear kitchen, relaxing on the sofa across from the fireplace, or sleeping on the RV king bed in the front master bedroom! There is a hidden pantry behind the fireplace for convenient storage, and the booth dinette within the slide provides a place to dine together. The walk-thru bath is spacious, and includes a tub/shower, toilet, and sink with counter space.
The Cherokee Grey Wolf Black Label by Forest River feature distinctive features, at-home comforts, and durable construction materials so you can enjoy your RV for years to come, plus they are outstandingly affordable! You can choose between travel trailers, toy haulers, and even fish houses, depending on the camping style you prefer. The Black Label upgrade features high gloss get coat exterior sidewalls, frameless windows, upgraded solid surface countertops and more!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
You Save: $20,589
Sale Price: $37,980
Stock# T146852
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 700 lbs |
| GVWR | 7700 lbs |
| Dry Weight | 6183 lbs |
| Cargo Capacity | 1517 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | RV King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 15' Full Length Power w/LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4X4TCKB24TX168955 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


