New 2026 Forest River RV Cherokee Wolf Den 273XLK Travel Trailer
With King Bedroom, Dual Opposing Slides, Back Up Camera, On Demand Water Heater, Fireplace, Air Fryer / Convection Microwave, Pantry, Hidden Shelves and Flip Down Travel Rack W/ Spare Tire
Forest River Cherokee Wolf Den travel trailer 273XLK highlights:
- Kitchen Island
- Dual Opposing Slides
- 21' Awning
- RV King Bed
You'll love every minute spent in this double slide out travel trailer. You can relax on the rear sofa or dual lounge chairs, play a game at the booth dinette, and enjoy the glow of the fireplace. The chef of your group will appreciate the kitchen island, air fryer, plus refrigerator and pantry for food storage. A dual entry bath will create a front master bedroom, complete with an RV king bed and a bedside wardrobe to keep your space tidy.
If the open road is calling your name, then answer it with one of these Forest River Cherokee Wolf Den travel trailers! You'll find better comfort, style and value in these trailers, giving you more freedom to enjoy the camping lifestyle. Like with all Forest River products, the Wolf Den features durable construction materials and convenient amenities, such as outdoor storage, battery disconnect, and one piece decked roof. With at least one slide in each model, you'll enjoy open living spaces, along with full bath and kitchen amenities, and comfortable sleeping arrangements.
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
You Save: $19,258
Sale Price: $36,988
Stock# TI1106
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 1029 lbs |
| GVWR | 9995 lbs |
| Dry Weight | 7408 lbs |
| Cargo Capacity | 2549 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | RV King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 21' Power w/LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4X4TCKC2XTX168618 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


