New 2026 Forest River RV Cherokee Wolf Den 304SR Travel Trailer
3-Slideouts / Bunkhouse / Solar / Outside Kitchen / Private Front Bedroom
Options Added:
Base Camp Package*
Campfire Package*
Limited Package*
2nd A/C
RVIA Seal
Forest River Cherokee Wolf Den travel trailer 304SR highlights:
- Rear Private Bunkhouse
- RV King Bed
- Outside Kitchen
- U-Shaped Dinette
- Kitchen Island
The whole gang will love this travel trailer with triple slides for more space. Your guests or the kids are sure to claim the rear private bunkhouse with a double bunk plus a flip-up bunk above a sofa and a TV mount if you want to add a television here. You'll have the front private bedroom with an RV king bed all to yourselves, and the full bath is close by for easy nighttime use. The middle combined kitchen and living area features dual opposing slides, a kitchen island, plus a U-shaped dinette and sofa. There is also an entertainment center with a fireplace and a hidden pantry behind for movies, snacks and more. Outside, two power awnings, exterior storage, and an outside kitchen makes it easier to spend more time outdoors!
If the open road is calling your name, then answer it with one of these Forest River Cherokee Wolf Den travel trailers! You'll find better comfort, style and value in these trailers, giving you more freedom to enjoy the camping lifestyle. Like with all Forest River products, the Wolf Den features durable construction materials and convenient amenities, such as outdoor storage, battery disconnect, and one piece decked roof. With at least one slide in each model, you'll enjoy open living spaces, along with full bath and kitchen amenities, and comfortable sleeping arrangements.
A 5 year protection plan can be added to this camper for $2,950 or $30/mo*. Ask our team for details.
*Payments are based on 7.99% APR for 180/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-622-0672.
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
You Save: $27,874
Sale Price: $39,900
Stock# TX168659
Interior Color: Grand Canyon
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Interior Color | Grand Canyon |
| Hitch Weight | 1291 lbs |
| GVWR | 9995 lbs |
| Dry Weight | 8935 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | RV King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 7' and 12' Power Awning w/LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Solar Wattage | 200 watts |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


