New 2026 Forest River RV Cherokee Wolf Den 304SR Travel Trailer
Forest River Cherokee Wolf Den travel trailer 304SR highlights:
- Rear Private Bunkhouse
- RV King Bed
- Outside Kitchen
- U-Shaped Dinette
- Kitchen Island
The whole gang will love this travel trailer with triple slides for more space. Your guests or the kids are sure to claim the rear private bunkhouse with a double bunk plus a flip-up bunk above a sofa and a TV mount if you want to add a television here. You'll have the front private bedroom with an RV king bed all to yourselves, and the full bath is close by for easy nighttime use. The middle combined kitchen and living area features dual opposing slides, a kitchen island, plus a U-shaped dinette and sofa. There is also an entertainment center with a fireplace and a hidden pantry behind for movies, snacks and more. Outside, two power awnings, exterior storage, and an outside kitchen makes it easier to spend more time outdoors!
If the open road is calling your name, then answer it with one of these Forest River Cherokee Wolf Den travel trailers! You'll find better comfort, style and value in these trailers, giving you more freedom to enjoy the camping lifestyle. Like with all Forest River products, the Wolf Den features durable construction materials and convenient amenities, such as outdoor storage, battery disconnect, and one piece decked roof. With at least one slide in each model, you'll enjoy open living spaces, along with full bath and kitchen amenities, and comfortable sleeping arrangements.
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $26,794
Sale Price: $40,981
Stock# 52576
Interior Color: GRAND CANYON
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Interior Color | GRAND CANYON |
| Hitch Weight | 1291 lbs |
| GVWR | 9995 lbs |
| Dry Weight | 8989 lbs |
| Cargo Capacity | 1006 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | RV King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 7' and 12' Power Awning w/LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4X4TCKF29TX168685 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


