New 2026 Forest River RV Cherokee Wolf Pup 16CM Travel Trailer
Tow under 4,000 pounds and upgrade from cramped campers without jumping to a big rig.
Forest River Cherokee Wolf Pup travel trailer 16CM highlights:
- Walk-Thru Bath
- Outside Storage
- Kitchen Pantry
- Dual Bedroom Wardrobes
Convenient camping is found with this lightweight travel trailer! Once you arrive at your destination, put out the 15' power awning, then make lunch on the exterior mini kitchen. Inside, you can dine at the booth dinette, freshen up in the tub/shower, and sleep soundly on the queen bed in the master bedroom. And you're sure to find plenty of storage spaces both inside and outside.
Each of these Forest River Cherokee Wolf Pup travel trailers and toy haulers are designed to be lightweight and easy to tow, making them ideal for both first time and experienced RV owners. They are fully self contained with ample tank capacities, generous storage space, and practical amenities that make traveling comfortable and convenient. Inside, you will find a full kitchen and bathroom setup that makes life at the campground simple and enjoyable. Many models also feature solar reflective tinted safety glass windows and durable roof construction designed to improve comfort and long term performance on the road. Outside, the full length power awning creates a welcoming space where you can relax, cook, or spend time with friends and family at the campsite.
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $17,230
Sale Price: $20,415
Stock# NR1947
Exterior Color: GRAND CANYON
Interior Color: GRAND CANYON
| Sleeps | 3 |
| Length | 23 ft 10 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Interior Color | GRAND CANYON |
| Exterior Color | GRAND CANYON |
| Hitch Weight | 426 lbs |
| GVWR | 5526 lbs |
| Dry Weight | 3820 lbs |
| Cargo Capacity | 1706 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V High Efficiency |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 12' Full Length Power |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 5ZT2CKEC5TY042733 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


