New 2026 Forest River RV Flagstaff Shamrock 233S Expandable
Forest River Flagstaff Shamrock expandable 233S highlights:
- U-Shaped Dinette
- Ample Storage Space
- Three Burner Cooktop
- Full Bath
If you're looking for more sleeping space and added interior space, your search is over! This expandable includes three queen tent end beds, plus a U-shaped dinette and a flip sofa to sleep nine! A three-burner cooktop and microwave oven in the kitchen will allow you to prepare meals each day, and there is a 12V refrigerator to keep your food fresh. This model also includes an impressive amount of storage, including a kitchen pantry and exterior storage for hiking gear and tackle boxes!
Each Flagstaff Shamrock expandable by Forest River includes an enclosed underbelly, complete composite wall construction and a fully laminated walkable roof for added durability. The power tongue jack will make hitching up easier than ever, and the Endurance tires will help make towing smoother. There is also a Key-Alike lock system, a 200W solar panel, slam baggage doors, double 20 lb. LP tanks, and a power awning to name a few more exterior conveniences. Inside, you'll enjoy two Maxxair vents with covers, roller shades, soft close roller bearing drawers, and residential look kitchen countertops with an undermount sink!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $15,495
Sale Price: $37,975
Stock# SRK257
Interior Color: Factory
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Interior Color | Factory |
| Hitch Weight | 678 lbs |
| Dry Weight | 4976 lbs |
| Cargo Capacity | 1702 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 29 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Three Queen Tent End |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs. |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 12V Smart TV |
| Awning Info | 17' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4X4TFLY2XTZ201904 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


