New 2026 Forest River RV Flagstaff Super Lite 26FKBS Travel Trailer
2026 Forest River Flagstaff Super Lite 26FKBS
INSTALLED OPTIONS:
ANDOVER SABLE-MOJAVE INTERIOR
PLATINUM PACKAGE
2 SLIDE TOPPERS
EXTRA 200W ROOF SOLAR PANEL
3RD 200W ROOF SOLAR PANEL
EXTRA MAXXAIR VENT FAN AND VENT COVER BEDROOM
EXTRA MAXXAIR VENT FAN AND VENT COVER LIVING ROOM
DEXTER TOW ASSIST ABS BRAKES & SWAY MITIGATION SYSTEM
WASHINGTON STATE SEAL
RVIA SEAL
PREPARE TO BE ENCHANTED BY OUR VERSATILE FLOOR PLANS. Our trailers are packed full of quality features in order to bring to you one of the best values in the light weight market. There are spacious flush floor slides, comfortable stylish sofas and wide dinettes for you and guests to gather around. The Super Lite series extends an invitation to indulge in generous space and deluxe amenities, most while remaining towable by a half-ton vehicle.
Features may include:
200W Solar Panel with 30 AMP Charge Controller
Back-Up Camera Prep
Maxxair Fan with Cover
Winegard Air 360+ Prepped for WiFi
Framed Windows
Key-Alike Lock System
Slam Baggage Doors
Additional Solar Prep
Double Battery Box
Double 20 Lb. LP Tanks
Nitrogen-Filled Goodyear Endurance Tires w/Balancing Beads
RoadTech Tire Pressure Monitoring
Dexter® Torflex® Axles
MORryde Solid, Supported Steps
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $20,179
Sale Price: $54,995
Stock# ACCE00629
Interior Color: Andover Sable - Mojave
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Interior Color | Andover Sable - Mojave |
| Dry Weight | 6876 lbs |
| Cargo Capacity | 1826 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Solar Wattage | 600 watts |
| VIN | 4X4TFLB28TZ200629 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

