New 2026 Forest River RV Forester 3051S Ford Motor Home Class C
No Prep or Freight Fees, Free Loaner Car, On Site Camping. #1 Dealership 13 Years in a Row! Call today 800-335-6054.
MSRP $168,108. New 2026 Forest River Forester Class C RV Model 3051S.
- Full Body Paint
- Dual A/C’s
- Power Theater Seating
- Outside TV
- Auto Leveling Jacks
- Premium Camping Package
- EZ Ryde Suspension System
- Undermount 1.1 Stainless Steel Convection Microwave AirFryer
- 10 Cu. Ft. 12V Refrigerator
- Back Up Camera/Side View Cameras W/ Monitor
- In Dash Car/Android Play Radio
- Magnadyne Wifi Prep
- 12V Bedroom TV
- Slide Room Toppers
- Ultra Leather Driver/Passenger Seating
- Aluminum Running Boards
- LP Quick Connect
- Roof mounted 200W Solar 12V Charging System
Shop hundreds of motorhomes including Class C RVs at MHSRV! Choose from Fleetwood Altitude - Gulf Stream BT Cruiser - Thor Chateau - Four Winds - Geneva and Quantum - Entegra Coach Odyssey Odyssey SE and Esteem - East to West Entrada - Forest River Forester - Forester LE - Nexus Phantom - Viper and much more. We also sell quality pre-owned models such as Jayco Greyhawk – Redhawk - Redhawk SE - Thor Magnitude - Winnebago Spirit - and Minnie Winnie - Coachmen Freelander and Leprechaun - Forest River Sunseeker Classic - Sunseeker LE – Solera - Holiday Rambler Incline and much more. Visit MHSRV.com for our complete line-up and the sale prices that have made us the #1 volume selling motor home dealership in the world 12 years in a row!
About This RV
This RV measures approximately 31 feet 11 inches in length featuring 1 slide, cab over loft, Ford E-450 Chassis and a Ford 7.3L V8 engine.
About Us
For more details on this unit, our full inventory, brochures, window stickers, videos, photos, and customer reviews, visit MHSRV.com or call 800-335-6054 for the Texas location or 334-288-0331 for our Alabama location. At Motor Home Specialist, we never charge prep or orientation fees. Every new RV sale includes a multi-point inspection, full interior and exterior detail. At our Texas location we also offer a high-pressure rain booth test—an exclusive service in the industry. You'll also receive a comprehensive coach orientation with an MHSRV technician and a complimentary night in our delivery park with full hook-ups at our Texas Location. --Why Pay More? Why Settle for Less?—
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
You Save: $53,119
Sale Price: $114,989
Stock# MHS44088
Chassis: Ford
Exterior Color: Moonstone
Interior Color: Cloud & River Teak
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Interior Color | Cloud & River Teak |
| Exterior Color | Moonstone |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Chassis | Ford |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 220 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 41 lbs. |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | BR 12V, Bunk 12V LED |
| Awning Info | 18' Power w/ LED Lights |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FN9TDD20730 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


