New 2026 Forest River RV FR3 Plus 33Z Motor Home Class A
MSRP $238,026. New 2026 Forest River FR3 Plus Model 33Z.
- Slate Full Body Paint
- Stackable Washer/Dryer
Shop hundreds of class A motorhomes all at 1 location! Choose from Thor A.C.E. – Resonate – Hurricane – Windsport – Luminate – Indigo – Vegas – Axis – Challenger – Miramar Fleetwood Flair – Fortis – Flex – Bounder - Forest River Georgetown - FR3 – Entegra Coach Vision – Vision XL – Emblem – Holiday Rambler Admiral – Eclipse – Invicta – Vacationer - and much more. We also sell quality pre-owned models such as Jayco Alante SE – Alante – Precept – Precept Prestige – Tiffin Allegro Open Road – Newmar Canyon Star – Bay Star – Winnebago Vista – Sunstar – Adventurer – Coachmen Mirada – Pursuit - Encore and much more. Visit MHSRV.com for our complete line-up and the sale prices that have made us the #1 volume selling motor home dealership in the world 12 years in a row!
About This RV
This RV measures approximately 35 feet 1 inches in length and features 2 slide outs, large living area, power loft bed, pull-out countertop, flip-up countertop, fireplace and a king size bed. This beautiful new motorhome also features the new Ford chassis with 7.3L PFI V-8, a 6-speed TorqShift® automatic transmission. A few of the standard features the beautiful FR3 Plus boasts include slide room topper awnings, power patio awning with LED light strip, 4-point hydraulic leveling jacks, LED lighting throughout unit, power front sun shade, 6KW generator, 3 burner cook top with oven and flush mount stove cover, porcelain toilet, solid surface kitchen countertops, heated holding tanks and so much more.
About Us
For more details on this unit, our full inventory, brochures, window stickers, videos, photos, and customer reviews, visit MHSRV.com or call 800-335-6054. At Motor Home Specialist, we never charge prep or orientation fees. Every new RV sale includes a multi-point inspection, full interior and exterior detail, and a high-pressure rain booth test—an exclusive service in the industry. You'll also receive a comprehensive coach orientation with an MHSRV technician and a complimentary night in our delivery park with full hook-ups. --Why Pay More? Why Settle for Less?—
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $83,037
Sale Price: $154,989
Stock# MHS44201
Chassis: Ford F-53
Exterior Color: Slate
Interior Color: Taupe & Tobacco
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Taupe & Tobacco |
| Exterior Color | Slate |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 22000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 73 gals |
| Grey Water Capacity | 52 gals |
| Black Water Capacity | 52 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford F-53 |
| Horsepower | 335 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 228 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 368 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel 12V |
| Refrigerator Size | 15 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 38" x 26" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 8000 lbs |
| Axle Weight Rear | 15000 lbs |
| LP Tank Capacity | 103 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 30000 btu |
| Basement Storage | 139 cu. ft. |
| TV Info | LR 40" 12V TV, BR 32" LED 12V TV, Ext. LED 12V TV |
| Awning Info | 19' Power w/LED Light |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 26000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1F66F5DN4S0A04795 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


