New 2026 Forest River RV FR3 Plus 35G Motor Home Class A
SLATE FULL BODY PAINT / 6.0 KW GENERATOR / STACKABLE WASHER/DRYER / KING BED / SOLAR SYSTEM!!!
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2026 FR3 35GF
- SLATE FULL BODY PAINT
- TAUPE INTERIOR DÉCOR
- TOBACCO CABINETRY
- STACKABLE WASHER/DRYER
- RIVA SEAL
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $65,240
Sale Price: $169,995
Stock# 38052
Chassis: Ford F-53
Exterior Color: Full Body Paint Options; Slate, Inigo Kass
Interior Color: Mink, Storm
| Sleeps | 3 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Mink, Storm |
| Exterior Color | Full Body Paint Options; Slate, Inigo Kass |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 24000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 73 gals |
| Grey Water Capacity | 52 gals |
| Black Water Capacity | 52 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Generator | 6.0kW NPS Yamaha |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 2343 |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford F-53 |
| Horsepower | 335 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 252 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel 12V |
| Refrigerator Size | 15 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 36" x 30" |
| Axle Weight Front | 9000 lbs |
| Axle Weight Rear | 15500 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 40" 12V TV, BR 32" LED 12V TV, Ext. TV |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 30000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | A01592 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


