New 2026 Forest River RV Puma 220FK Travel Trailer
The 2026 Puma 220FK is a new travel trailer manufactured by Forest River RV. It features the 220FK (Front Kitchen) floorplan, is noted for being rugged-built, and is easy-to-tow.
Key Specifications
Exterior Length: 25' 11"
Exterior Height: 11' 2"
Unloaded Vehicle Weight (UVW): 6,078 lbs
Gross Vehicle Weight Rating (GVWR): 7,600 lbs
Tank Capacities (in gallons): Fresh Water (43 gal), Gray Water (70 gal), and Black Water (35 gal)
Features and Packages
The model can be equipped with a Washer & Dryer Hookup and includes several core packages:
Value Shopper Package: Includes a 13,500 BTU Ducted A/C, an electric awning with an LED light strip, Tankless Water Heater, and WiFi Prep.
Advantage Package: Features an 11 cu. ft. 12V Black Glass Faced Refrigerator, a bath skylight, and an Enclosed Darco Wrapped Underbelly.
Electric Power Package: Adds convenience with a 3,500 lb. Electric Tongue Jack and four electric stabilizer jacks.
Limited Edition Package (Optional): Upgrades include a 15,000 BTU Ducted A/C, a 5,100 BTU Electric Fireplace, and 50 Amp service with second A/C prep.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $22,253
Sale Price: $29,900
Stock# NT028105
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 820 lbs |
| GVWR | 7049 lbs |
| Dry Weight | 5549 lbs |
| Cargo Capacity | 1500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Shower Size | 34" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| Awning Info | 19' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT2PULB3T4028105 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


