New 2026 Forest River RV Puma 31FKRK Travel Trailer
Dual A/C's, 40" HD LED TV, Micro Outside Kitchen w/ Griddle, Solid Steps, Trifold Sofa.
Forest River Puma 31FKRK travel trailer highlights:
- Front Kitchen
- Rear Private Bedroom
- Dual Entry Doors
- Outside Shower
Interior Features
- Front kitchen layout with panoramic front window
- Large residential-style countertops
- Deep undermount sink with pull-down sprayer
- 11 cu. ft. 12V refrigerator with dual-swing black glass doors
- 21" stainless oven and range hood
- 1.3 cu. ft. stainless microwave
- Dinette slide-out
- Interchangeable recliners / optional theater seating
- Jackknife sofa with storage underneath
- King bed slide-out in rear bedroom
- Large wardrobe and closet storage
- Optional washer/dryer prep
- Fireplace (Limited Edition Package)
- Night roller shades
- LED lighting throughout
Exterior Features
- Two entry doors
- Two slide-outs
- 21-foot power awning with LED light strip
- Outside speakers
- Outside shower
- Roof ladder
- Spare tire
- Folding grab handle
- Enclosed underbelly
- AlphaPly TPO roof membrane with lifetime warranty
- Solar prep (roof and side mount)
- WiFi prep
Comfort & Utility
- 15,000 BTU ducted A/C
- 50-amp service
- Second A/C prep
- Tankless water heater
- Black tank flush
- Bath skylight
- TV antenna with booster and cable hookup
- Bedroom TV hookup
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
You Save: $17,560
Sale Price: $39,989
Stock# 112669
Interior Color: COGNAC
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 37 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Interior Color | COGNAC |
| Hitch Weight | 1130 lbs |
| GVWR | 9930 lbs |
| Dry Weight | 8594 lbs |
| Cargo Capacity | 1597 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Shower Size | 32" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | 40" HD LED |
| Awning Info | 21' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TPUG22TP109329 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


