New 2026 Forest River RV Puma 31RLQS Travel Trailer
Big Comfort. Easy Adventure Live life the Puma way
Interior Comforts
-
Spacious living room with a rear sofa and booth dinette that converts into extra sleeping space.
-
Entertainment center with a fireplace, perfect for cool nights.
-
Full bathroom with a 32" x 40" shower with seat.
-
Stainless steel oven, range, and residential-style kitchen setup.
Construction & Features
-
Darco wrapped underbelly for protection.
-
AlphaPly roofing membrane for durability.
-
Powder-coated steel I-beam frame and new aluminum wheels for strength and style.
-
Congoleum linoleum flooring for easy cleanup.
-
Night roller shades for privacy.
Outdoor Living
-
Electric awning with LED light strip for shaded relaxation day or night.
-
AM/FM/Bluetooth stereo with two outdoor speakers to keep the fun going outside.
The Palomino Puma 31RLQS blends at-home comfort with rugged construction, making it ideal for extended camping trips or full-time travel.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $15,018
Sale Price: $39,699
Stock# 106436
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 975 lbs |
| GVWR | 10500 lbs |
| Dry Weight | 8808 lbs |
| Cargo Capacity | 1692 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Furnace BTU | 5100 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Shower Size | 32" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| Awning Info | 13' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TPUG2XTP107246 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


