New 2026 Forest River RV Puma 31RLQS Travel Trailer
Electric Tongue Jack, Solid Steps, 4 Electric Stab Jacks, Dual A/C, 40" HD LED TV.
Forest River Puma 31RLQS travel trailer highlights:
- Kitchen Island
- Theater Seating
- Front Private Bedroom
- Outside Shower
The 2026 Forest River RV Puma 31RLQS travel trailer — a mid-size, rear-living camper with comfortable amenities and a versatile layout:
Layout & Sleeping
-
Front private bedroom with queen-size bed slide and closet space — wardrobe with washer/dryer prep adds convenience.
-
Rear living area with sofa, recliners, and a dinette — ideal for relaxing or entertaining.
-
Three slide-outs open up living space for more room.
-
Sleeps about 5–6 people depending on configuration.
Kitchen & Interior
-
Kitchen island with counter workspace — great for prepping meals.
-
11?cu?ft 12?V black-glass refrigerator (dual-swing doors) and stainless steel microwave & oven.
-
Jack-knife sofa with storage and pull-down drink tray.
-
AM/FM Bluetooth stereo with interior speakers.
-
LED interior lighting, night roller shades, and Congoleum® linoleum flooring.
-
TV hookups in living area and optional entertainment features.
Exterior Features
-
13' electric awning with LED light strip.
-
Roof & side mount solar prep for future solar panels.
-
Enclosed underbelly with Darco wrap for protection.
-
Outside shower and exterior speakers for outdoor enjoyment.
-
Folding grab handle, spare tire, and convenient entry steps.
Comfort & Systems
-
13,500?BTU ducted A/C (upgraded to 15,000?BTU with some packages).
-
6?gal gas/electric water heater.
-
Bath skylight for extra lighting & ventilation.
-
Wi-Fi prep and TV antenna with booster.
-
Bedroom TV hook-up & bedspread included.
-
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
You Save: $21,784
Sale Price: $39,999
Stock# 110272
Interior Color: COGNAC
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Interior Color | COGNAC |
| Hitch Weight | 975 lbs |
| GVWR | 10500 lbs |
| Dry Weight | 8808 lbs |
| Cargo Capacity | 1692 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Furnace BTU | 5100 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Shower Size | 32" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | 40" HD LED TV |
| Awning Info | 13' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TPUG29TP108372 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


