New 2026 Forest River RV Puma 337BH Travel Trailer
2 A/C's, Micro Outside Kitchen w/Griddle, 40" HD LED TV, Theater Seating, 50 AMP Service.
Palomino Puma travel trailer 337BH highlights:
- Two Private Bunkrooms
- Large Slide Out
- Outside Storage
- Walk-Thru Bath
- Booth Dinette
Interior Layout & Living Features
Sleeping Areas
-
Front private bedroom with a queen bed for comfortable main sleeping space.
-
Rear bunkhouse configuration with bunk beds suited for kids or guests (typically two bunks).
-
Convertible furniture like booth dinette and jackknife sofa add flexibility for extra sleeping spots.
Kitchen & Appliances
-
Kitchen area includes:
-
3-burner cooktop with oven for meal prep.
-
11 cu ft 12 V refrigerator with black glass and dual swing doors.
-
Microwave oven for quick meals.
-
Booth dinette in a slide-out for dining and socializing.
-
Bathroom & Utilities
-
Walk-through bathroom (mid unit) with:
-
34"×34" shower with seat
-
Vanity, sink, and toilet
-
-
6 gal gas/electric water heater supplies hot water for showers and cleanup.
Climate & Comfort Systems
-
15,000 BTU ducted air conditioner (typical depending on package) for cooling.
-
Furnace ( 5,100 BTU) for heating.
-
Booth dinette and jackknife sofa provide comfortable seating for meals and lounging.
Standard Feature Packages (Typical)
Many 337BH units include these packages as part of the base build:
Value Shopper Package
-
13,500 BTU ducted A/C
-
AM/FM Bluetooth stereo with TV antenna & booster
-
Congoleum® linoleum flooring
-
Electric awning w/ LED strip
-
Solar and Wi-Fi prep
-
Jackknife sofa w/ drink tray & storage
Advantage Package
-
21" stainless oven & range hood
-
11 cu ft black-glass refrigerator
-
Bath skylight
-
Enclosed underbelly
-
Outside shower
-
(2) outside speakers
-
Spare tire & upgraded kitchen faucet
Limited Edition Package
-
15,000 BTU A/C upgrade
-
5,100 BTU electric fireplace
-
50 amp service & second A/C prep
-
Black tank flush
-
Aluminum solid triple step
-
Roof ladder
Exact features may vary slightly by dealer or optional choices.
Exterior & Outdoor Features
-
19' power awning with LED lighting for outdoor shade and comfort.
-
Outside kitchen available on some configurations (griddle & refrigerator).
-
Pass-through storage & exterior speakers typical for outdoor convenience.
-
Dual entry doors are available on some units for easier access.
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
You Save: $12,116
Sale Price: $34,993
Stock# 106429
Interior Color: COGNAC
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 37 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Interior Color | COGNAC |
| Hitch Weight | 770 lbs |
| GVWR | 9263 lbs |
| Dry Weight | 7463 lbs |
| Cargo Capacity | 1800 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Furnace BTU | 5100 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Shower Size | 34" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| Awning Info | 19' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT2PUZB5T4025939 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


